آزمایشگاه

مجتمع_آموزشی_فرزانه_هسا

آزمایش کردن یکی از راه های آموختن اصول و نتایج کلی علم است که می تواند دانش آموزان را وادار به تفکر، بحث، نتیجه گیری و در نهایت یادگیری را مطلوب کند. با استفاده از ابزار کمک آموزشی بسیار ساده تفهیم بسیاری از مطالب آسان تر می گردد. اگر انتقال معلومات از آغاز به طرز درستی انجام نگیرد، فهماندن مطالب بعدی دشوارتر خواهد بود تا آن جا که نظم فکری دانش آموز به هم می ریزد، نیروی درک و باور در وی نسبت به حقایق علمی ضعیف می شود، فهم علوم تجربی به نظر وی دشوار جلوه می کند و نسبت به آن بی علاقه می شود و پس از اندک زمانی اندوخته های نظری نیز از ذهنش زدوده می شود که فاجعه ای در آموزش و پرورش است.
از آنجایی که در آزمایشگاه فرایند یاددهی و یادگیری اتفاق می‌افتد، بنابراین لازم است تا توجه ویژه‌ای به فضا، دکوراسیون، مهندسی ساختمان و شیوه چینش سکوها و میزهای کار آزمایشگاهی نمود.
آزمایشگاه مجتمع آموزشی فرزانه هسا نیز در همان محوطه کنار کتابخانه و سالن اجتماعات قرار دارد که دانش آموزان برای درس علوم و درساعتهای آزمایشگاه به آنجا مراجعه کرده و استفاده می کنند. روزهای استفاده از آزمایشگاه نیز مثل کتابخانه و سالن اجتماعات تقسیم شده و مشخص می شود که هر چهار مدرسه چه روزی از آزمایشگاه می توانند استفاده کنند. به این صورت هیچگونه تداخل و بی نظمی ایجاد نخواد شد. این آزمایشگاه مجهز به کلیه ی وسایل آزمایش برای هر سه دوره تحصیلی می باشد که هیچ مدرسه ای در شاهین شهر و به ندرت در اصفهان مجهز به همچین آزمایشگاه اختصاصی نمی باشد.
به‌منظور قراردادن وسایل کار و تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاهی، علاوه بر وجود قفسه بندی و کابینت، تجهیزات لازم جهت انجام آزمایش، پژوهش فردی و گروهی، تدریس، گفتگو، مشاهده روند آزمایش، نوشتن گزارش و ارائه آن و نیز وسایل لازم برای نمایش فیلم های آموزشی در این آزمایشگاه موجود می باشد.
از امکانات و تجهیزات این آزمایشگاه می توان به موارد زیر به طور مختصر اشاره کرد:
۱- کمد ثابت دیواری و قفسه های نگهدارنده ظروف مخصوص نگهداری نمک ها، حلال ها، معرف ها و دیگر مواد.
۲- قفسه‌های قفل‌دار برای نگهداری ابزار ظریف و مواد شیمیایی سمی و خطرناک.
۳- کپسول آتش نشانی، یک سطل شن و دوش آزمایشگاه.
۴- جعبه کمکهای اولیه.
۵- قفسه و فایل برای نگهداری کتاب‌ها، گزارش‌ها ، جداول و مدل ها.
۶- ریل‌های سقفی برای ارائه تصاویر و نیز نگهداری تجهیزات که باید در کناره سقف نصب شوند.
۷- هواکش و تهویه برای خروج دود و بخارات حاصل از انجام آزمایش در سه طرف آزمایشگاه.
۸- نصب یک جدول تناوبی عنصرها (در قطع بزرگ) در جایی مناسب بر روی دیوار.
۹-ماکت های اعضای بدن انسان شامل: قلب ، مغز ، دندان ، شش ، چشم ، کلیه ، مفصل زانو ، گوش. انواع ترازو ها ، قطب نما ،دماسنج ، وسایل مربوط به عدسی ها و آینه ها ، وسایل مربوط به الکتریسته و برق شامل انواع باطری ها ، آمپرسنج و ولت سنج ، انواع مواد شیمیایی و همین طور کانی ها و سنگ های مختلف و خیلی امکانات دیگر در این آزمایشگاه موجود می باشد.

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.